Kutak za roditelje

Pročitajte općenito obavijesti za roditelje i pogledajte sadržaje u zaštićenom dijelu stranice

Prilagodba na jaslice

Prilagodba na jaslice i vrtić predstavlja novo poglavlje u životu djeteta ali i cijele obitelji, osobito ako se radi o prvom odvajanju djeteta od roditelja. Zbog jake emocionalne veze roditelja i djece u ranoj dobi, odvajanje je najčešće popraćeno reakcijama poput tuge i plača. Takve su reakcije sasvim normalne budući da dijete iz sigurnost doma i obitelji dolazi u nepoznatu sredinu i među nepoznate osobe. Bitno je istaknuti da se djeca na vrtić ne prilagođavaju jednakim tempom, nekima je potrebno samo nekoliko dana dok je drugima potrebno duže (i do dva mjeseca).

Promjene u ponašanju tijekom procesa prilagodbe su prolazna pojava. Izuzetno je bitno roditelje upoznati s tim promjenama i pripremiti ih na njih kako bi oni svome djetetu pomogli u procesu prilagodbe. Reakcije su mnogobrojne i razlikuju se od djeteta do djeteta. Neka djeca reagiraju burnije, dok neka ne pokazuju veće promjene u ponašanju. Tijekom procesa prilagodbe važno je povjerenja roditelja u vrtić kao i svijest o tome da je prilagodba proces koji se ne događa preko noći. Potrebno je vrijeme da dijete stekne emocionalnu vezu s odgojiteljima te sigurnost i povjerenje da će se roditelj uvijek vraćati po njega. Dijete će s vremenom upoznati novi prostor, odgojitelje, prijatelje, situacije, pravila skupine, dnevnu rutinu i zavoljeti svoj vrtić.

Kako i koliko brzo će se dijete prilagoditi novoj okolini, ovisi o nekoliko faktora. To su:

 • Dob djeteta
 • Prijašnja iskustva vezana za odvajanje
 • Temperament, osobnost djeteta
 • Odnos roditelj – dijete
 • Stavovi roditelja prema jaslicama
 • Redovitost polaženja jaslica

 

Kako roditelji mogu pomoći djetetu da se brže i lakše prilagodi?

 • Dnevnu rutinu u vlastitom domu prilagodite onoj u vrtiću (osobito vrijeme spavanja i hranjenja)
 • Pričajte o vrtiću kao o mjestu s puno igračaka i djece
 • Omogućite djetetu kontakt s drugim odraslim osobama i djecom
 • Dobro je ponijeti u vrtić tzv. prijelazni objekt – neku djetetu dragu igračku ili predmet koji mu pružaju osjećaj sigurnosti i utjehe
 • Tijekom procesa prilagodbe nije poželjno navikavati dijete na nove oblike ponašanja, primjerice navikavanje na kahlicu, odvikavanje od pelena, dude, bočice i slično
 • Važan je jutarnji rastanak s djetetom u vrtiću; roditelj treba biti smiren, djetetu ne pokazivati zabrinutost ili žalost što ga ostavlja
 • Nikada ne smijete plašiti dijete vrtiće (npr. ako budeš zločest ići ćeš u vrtić)

 

Izuzetno je važno ostvariti dobar kontakt s odgojiteljem. Odgojitelji postaju vrlo važne osobe u životu djeteta i ono će biti smirenije i osjećat će se sigurnije ako vidi da njegovi mama i tata ili baka i djed s „tetom“ razgovaraju ljubazno i s osmijehom. Naoružajte se ljubavlju i strpljenjem. Zbog promjene ritma života mnoga djeca postaju umorna, razdražljiva, uznemirena i nerijetko svoj strah od odvajanja izražavaju na razne načine i kod kuće, kad ste zajedno. Ponekad imaju ružne snove, počinju mokriti u krevet ili Vas jednostavno ne puštaju ni na trenutak. No, sve će to proći. Kako god bilo, da bi faza prilagodbe prošla što brže i bezbolnije, najviše im trebaju Vaša pažnja, Vaše strpljenje i Vaša ljubav.

 

O nama

Dječji vrtić „Sunčeko“ mjesto je odgoja i obrazovanja djece predškolskog uzrasta koji skrbi o cjelovitom razvoju svakoga djeteta te primjenjuje pristup temeljen na njihovim osobnim i razvojnim karakteristikama, preferencijama i potrebama.

Pratite nas na Facebooku